Leading Manufacturer of printed cotton linen sarees and plain linen cotton saree from Jaipur.
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | 100% Pure Cotton. |
| Color | Black,White & Grey |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Printed Saree |
| Pattern | Block Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Length | 0.8 m |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are manufacturer and wholesaler of a trendy and flawless assortment of Casual Saree, Ladies Unstitched Suit and Party Wear Saree Hand Block Printed Saree, Shibori Sarees,Batik Saree.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Border |
| Work | Zari Work |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Color | Red |
| Occasion | Party Wear |
Jaipur Cotton Craft” is a well-known manufacturer and wholesaler of a trendy and flawless assortment of Casual Saree, Ladies Unstitched Suit and Party Wear Saree. Incepted in the year 2017 at Jaipur (Rajasthan, India), we design this collection of apparels as per current market trends.
Sandeep Anchara (Manager)
Jaipur Cotton Craft
62, Boharo Ka Mohalla, Sanganer
Sanganer Bazar, Jaipur - 302029, Rajasthan, India