Offering you a complete choice of products which include shibori cotton sarees, designer shibori saree, cotton shibori saree, shibori designer sarees and printed shibori sarees.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Casual |
| Material | Shibori Cotton |
| Packaging Type | Box |
| Design | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | Black,White,Green etc |
| Construction Type | Hand Made |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print Type | Digital Print |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Jaipur Cotton Craft” is a well-known manufacturer and wholesaler of a trendy and flawless assortment of Casual Saree, Ladies Unstitched Suit and Party Wear Saree. Incepted in the year 2017 at Jaipur (Rajasthan, India), we design this collection of apparels as per current market trends.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Chanderi Cotton |
| Craft Type | Shibori |
| Pattern | Plain |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Casual |
| Material | Cotton |
| Packaging Type | Box |
| Blouse Length | 0.8 m |
| Construction Type | Hand Made |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual |
| Packaging Type | Box |
| Wash Care | Hand Wash |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | White,Pink,Green etc |
| Blouse Length | 0.8 m |
| Construction Type | Hand Made |
| Craft Type | Shibori |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print Type | Ajrakh |
| Saree Length | 6.3 m |
| Occasion | Daily Wear, Party Wear |
| Saree Width | 44 in |
| Set Contents | With Blouse Piece |
| Color | Black,White,Orange etc |
| Design | Printed |
| Packaging Type | Box |
| Make | Hand Made |
| Material | Shibori Cotton |
Jaipur Cotton Craft” is a well-known manufacturer and wholesaler of a trendy and flawless assortment of Casual Saree, Ladies Unstitched Suit and Party Wear Saree. Incepted in the year 2017 at Jaipur (Rajasthan, India), we design this collection of apparels as per current market trends.
Sandeep Anchara (Manager)
Jaipur Cotton Craft
62, Boharo Ka Mohalla, Sanganer
Sanganer Bazar, Jaipur - 302029, Rajasthan, India