Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer printed cotton mulmul saree, latest printed cotton mulmul sarees, kalamkari cotton saree and handicraft cotton mulmul saree.
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Pink |
| Brand | JJC |
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Multi Colors |
| Fabric | Printed Cotton |
| Brand | Jaipur Cotton Craft |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | jaipur cotton craft |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Size | 6.3 |
| Pattern | Printed |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Size | Free |
| Country of Origin | Made in India |
| Hand Block Print | |
| Color | Multi Color |
Discover comfort and tradition with our Handicraft Cotton Mulmul Saree, designed by Jaipur Cotton Craft. Made from ultra-soft mulmul cotton and adorned with handcrafted prints or hand-block designs, this saree is perfect for everyday elegance and festive charm.
Product Highlights:Fabric: 100% Pure Mulmul Cotton
Craftsmanship: Handcrafted / Hand Block Printed / Hand Dyed
Texture: Feather-Soft, Lightweight, and Breathable
Length: 6.3 meters with Blouse Piece
Designs: Floral, Buti, Ethnic Motifs, and Contemporary Styles
Ideal For: Daily Wear, Summer Outfits, Casual Events, Festive Occasions
This saree is a must-have for women who value comfort with style. The airy mulmul fabric drapes effortlessly, while the handcrafted artistry adds a unique touch to each piece.
Sandeep Anchara (Manager)
Jaipur Cotton Craft
62, Boharo Ka Mohalla, Sanganer
Sanganer Bazar, Jaipur - 302029, Rajasthan, India