Pioneers in the industry, we offer cotton mulmul printed pom pom saree, cotton hand block pom pom saree, printed pom pom cotton saree, pom pom batik print saree, cotton hand block printed pom pom saree and chanderi cotton pom pom saree from India.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Mulmul Cotton |
| Length | 6 meter |
| Craft Type | Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Blue,Yellow,White etc |
| Blouse Length | 0.8 m |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Chanderi Cotton |
| Design | Printed |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Blue,White etc |
| Fabric | 100% Pure Cotton. |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Chanderi Cotton |
| Craft Type | Hand Block Prints |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Casual |
| Color | Black,White,Yellow,Green etc |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Fabric | 100% Pure Cotton. |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Print Type | Batik Print |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Casual |
| Color | Black,White,Green etc |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Fabric | Cotton |
₹ 580 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Fabric | Cotton |
| Color | Blue,White,Green etc |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Construction Type | Hand Made |
| Occasion | Casual Wear |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Chanderi Cotton |
| Pattern | Block Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Blue,White etc |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Sandeep Anchara (Manager)
Jaipur Cotton Craft
62, Boharo Ka Mohalla, Sanganer
Sanganer Bazar, Jaipur - 302029, Rajasthan, India