Chandari silk saree
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton Silk |
| Craft Type | Hand Block Prints |
| Design | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Type | Chanderi Silk |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Orange,Green,Golden etc |
| Packaging Type | Box |
| Blouse Length | 0.8 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
Jaipur Cotton Craft” is a well-known manufacturer and wholesaler of a trendy and flawless assortment of Casual Saree, Ladies Unstitched Suit and Party Wear Saree. Incepted in the year 2017 at Jaipur (Rajasthan, India), we design this collection of apparels as per current market trends.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Brand | JCC |
| Cotton Type | Chanderi Cotton |
| Craft Type | Hand Block Prints |
| Color | White,Black,Maroon etc |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Casual |
| Set Content | Without Blouse |
| Packaging Type | Box |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Fabric | Cotton Silk |
Jaipur Cotton Craft” is a well-known manufacturer and wholesaler of a trendy and flawless assortment of Casual Saree, Ladies Unstitched Suit and Party Wear Saree. Incepted in the year 2017 at Jaipur (Rajasthan, India), we design this collection of apparels as per current market trends.
Sandeep Anchara (Manager)
Jaipur Cotton Craft
62, Boharo Ka Mohalla, Sanganer
Sanganer Bazar, Jaipur - 302029, Rajasthan, India